Rīkojieties ātri, un jūs izglābsiet savu ražu: kā palīdzēt augiem atgūties pēc krusas vētras

Tikai dažu minūšu laikā spēcīga krusa var iznīcināt jūsu darba rezultātus dārzeņu dārzā un atstāt bez turpmākās ražas.

Eksperti saka – ja rīkojaties pietiekami ātri, dažus augus var glābt.

Vispirms uzreiz pēc sliktiem laikapstākļiem no dobēm jānogrābj visa krusa, jo ledus atsaldē zemi un augus uz tās. Pēc tam noteikti noņemiet visas bojātās dārzeņu kultūru daļas – tās tik un tā nebūs derīgas.

Tam sekojoši visi augi papildus jāapber ar labi uzirdinātu augsni, jo daudzviet slikti laikapstākļi var stipri atkailināt sakņu sistēmu. Ja stādi vai jaunie augi ir spēcīgi piespiesti pie zemes, tie ir patstāvīgi “jāatliec”, jānotīra netīrumi burtiski no katras lapas, bet pavisam mīkstas nokaltušas lapas – uzmanīgi jānogriež ar šķērēm.

Ja gurķiem un tomātiem ir nolauzta augšdaļa, bet daļa stublāja saglabājusies (kopā ar apakšējām lapām), tie atbrīvos sānu dzinumus, uz kuriem veidosies raža. Tiesa, augļus varēs iegūt ar nelielu kavēšanos. Nolauztās tomātu galotnes var papildus ievietot ūdenī (ja tās nav ļoti nokaltušas), kurā pievieno biostimulatoru (1 g nepieciešams uz 1 litru ūdens). Pēc dažām dienām tie dos jaunas saknes.

Dobēs ar ķiplokiem un sīpoliem noņemiet visas bojātās daļas, izmantojot dārza šķēres. Pēc kāda laika tās ataugs, lai gan, protams, tas negatīvi ietekmēs ražu.

Visus nokaltušos augus piesieniet pie koka mietiņiem, nedaudz piesitot pie zemes (augstums līdz 5 cm), lai tie dotu sakņu atjaunošanai tikai daļu sulu, bet pārējais – aizietu zaļās masas ataugšanai. Lai nodrošinātu skābekļa iekļūšanu un saknes nenosmaktu, augsne ir uzmanīgi jānoirdina.

Neaizmirstiet barot

Pēc krusas augiem īpaši nepieciešams stimulēt augšanu un uzturēt vispārējo imunitāti. Lai to izdarītu, eksperti iesaka apsmidzināt ar kādu no augšanas stimulatoriem (atšķaidīt atbilstoši ražotāja norādījumiem). Mēslošanu veic reizi 14-20 dienās.

2-3 dienas pēc sliktiem laikapstākļiem noteikti veiciet lapu mēslošanu ar slāpekli saturošiem mēslošanas līdzekļiem (piemēram, urīnvielu vai amonija nitrātu). Var izmantot arī organiskās vielas (vistu mēslus vai govs mēslus – vienu trešdaļu tvertnes piepilda ar organiskām vielām un pēc tam līdz augšai piepilda ar ūdeni; atstājot 3-5 dienas, pēc tam šķīdumu atšķaida ar ūdeni proporcijā 1:10). Piemērots ir arī nātru un nezāļu uzlējums.

Ja iespējams, skartos augus paslēpiet no spēcīga vēja un dedzinošas saules. Neaizmirstiet, ka novājināšanās dēļ tie ir uzņēmīgāki pret kaitēm un kaitēkļu parādīšanos.

 

 

Leave a Comment